Vi är en del av Ett jämställt Skåne

FreeZonen, Brottsoffer och Kvinnojour Sydöstra Skåne

Vi välkomnar FreeZonen som en del av Ett jämställt Skåne med följande bidrag:

FreeZonen, Brottsoffer och Kvinnojouren Sydöstra Skåne är en kombinerad kvinno- och brottsofferjour som också håller på att etablera en ungdomsjour. Vi är verksamma i sydöstra Skåne där kommunerna Tomelilla, Skurup, Sjöbo, Simrishamn och Ystad ingår.

Vår förening arbetar med:
– Hjälp och stödverksamhet
– Förebyggande arbete och opinionsbildning
– Vittnesstöd vid Ystad Tingsrätt

Vi hjälper och stödjer behövande personer som är eller har varit utsatta för våld, hot eller någon form av brott. De sökande kontaktar oss via telefon som vi håller jouröppet vardagar mellan 9.00 – 16.00. Vi erbjuder stödsamtal, följer med till myndigheter och vi kan erbjuda skyddat boende. Vi tar också emot samtal från Polisens brottsoffersamordnare i sydöstra Skåne.
Vår förening arrangerar olika aktiviteter som sprider kunskap om våld och dess konsekvenser samt arbetar förebyggande mot våld. Gemensamt för dessa aktiviteter är att de uppmärksammar våld och lyfter frågor kring normer, jämställdhet och maktstrukturer.

Läs mer om FreeZonen

Kontaktperson: Susanna Udvardi, susanna@freezonen.se

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s